Akustyka wnętrz
Dźwięk otacza nas bezustannie. Nic więc dziwnego, że coraz większą rolę, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, odgrywa komfort akustyczny. Wpływa on na jakość wrażeń słuchowych, począwszy od dnia spędzonego w pracy, w której może nam doskwierać przytłaczający hałas, popołudnia w domu, gdzie fakt, że nie do końca wiemy, gdzie ustawić głośniki w pokoju, odbiera nam przyjemność z oglądania filmu, kończąc na wieczorze w sali koncertowej, w której ciężko jest nam zrozumieć treść ulubionych utworów. Za wszystkimi tymi problemami stoi zła akustyka.
Bardzo istotny wpływ na akustykę wnętrz ma sama jego geometria, dlatego z celu zapewnienia odpowiednich parametrów akustycznych warto jest skupić się na tym aspekcie już na etapie projektowym. Najgorszy pod względem akustycznym stosunek długości ścian otrzymamy w pomieszczeniu o kształcie sześcianu. Najlepsze natomiast rozwiązania znaleźć można w publikacji pt. „Akustyka architektoniczna”, której autorem jest Jerzy Sadowski. Trzeba jednak pamiętać, że optymalny kształt nie zniweluje nam całkowicie negatywnego pogłosu, jedynie ułatwi sprawę, a niefortunna geometria nie uniemożliwi nam uzyskania dobrych warunków. Wszystko zależy od dalszej odpowiedniej adaptacji akustycznej.
Głównym parametrem, wpływającym na akustykę jest czas pogłos. Zapanowanie nad nim przełoży się na lepsze zrozumienie mowy, większą klarowność poszczególnych dźwięków w muzyce oraz zwiększenie poczucia intymności w pomieszczeniu. Zanim jednak zabierzemy się do jego redukcji, powinniśmy go zmierzyć. Firma Epufloor, której jedną ze specjalności jest właśnie akustyka wnętrz, oferuje badania czasu pogłosu oraz analizę wyników, pozwalającą opracować odpowiednią adaptację akustyczną.
Ze względu na zróżnicowane przeznaczenie, każde z pomieszczeń trzeba rozpatrywać indywidualnie. Inny czas pogłosu będzie oczekiwany w filharmonii, inny w przestrzeni open-space, jeszcze inny w domowym studiu lektorskim. Wytyczne, mówiące jak długi pogłos powinien być w jakiej przestrzeni, znajdziemy w normie PN-B-02151-4 („Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne prowadzenia badań”).
Maksymalne wartości czasu pogłosu w niektórych pomieszczeniach.
- Studio lektorskie - 0,3s – 0,5s
- Pomieszczenie biurowe - ≤ 0,6s
- Sala gimnastyczna - ≤ 1,5s
- Opera - 1,3s – 1,6s
- Sala koncertowa - 1,7s – 2,1s
Do walki z pogłosem stosuje się różnego rodzaju materiały pochłaniające, takie jak panel akustyczny czy pianka wygłuszająca. W zależności od sposobu montażu różnie określa się ich współczynnik pochłaniania bądź chłonność akustyczną.
Pobierz Katalog
Pobierz karty techniczne
Przestrzenne pianki wygłuszające:
Ścienne pianki akustyczne:
Luksusowa linia wygłuszająca Luxor:
Przestrzenne pianki wygłuszające
Ich niezwykłą zaletą jest łatwość montażu oraz wykorzystanie każdej powierzchni. Elementy zrobione z pianki pochłaniającej, mocowane są bezpośrednio do sufitu, a dźwięk pochłaniany jest z każdej strony.
Chłonność akustyczna określana jest za pomocą równoważnej powierzchni pochłaniającej, określającej, jaka część materiału, który całkowicie pochłania dźwięk, zrównoważyłaby efekt pochłaniania danego elementu
Stele
Panele akustyczne, wykonane z niepalnej pianki melaminowej. Wykorzystywane są m.in. przy tworzeniu takich ustrojów jak wyspy sufitowe.
Obelysk
Niepalna melaminowa pianka akustyczna w postaci walca, podwieszana na pojedynczych linkach do sufitu.
Ścienne pianki akustyczne
Są to panele mocowane bezpośrednio do ścian. Chłonność akustyczna przedstawia się za pomocą współczynnika pochłaniania, określającego, jaka część energii fali akustycznej zostaje pochłonięta przez tzw. maty wygłuszające, w momencie padania i odbicia fali.
Pianki akustyczne dają możliwość niemal całkowitego wykorzystania niezagospodarowanych przestrzeni, jakimi często są ściany. Ponadto odpowiednie ich rozmieszczenie pozwala wyeliminować echo trzepoczące.
Keope
jest to popularny ustrój akustyczny, potocznie piramidki akustyczne. Występują w dwóch wariantach materiałowych (jako pianki poliuretanowe lub pianki melaminowe) i wysokościowych (5cm, 7cm lub 10cm)
Występują w dwóch wariantach materiałowych (poliuretanowej lub melaminowej) oraz trzech wysokościach (5cm, 7cm lub 10cm).
Dune
Produkt wykonany z pianki poliuretanowej, o jednej powierzchni dołkowanej. Druga strona jest pokryta samoprzylepną taśmą, co znacznie ułatwia montaż. Dodatkową zaletą jest niewielka grubość materiału, przy zachowaniu dobrych parametrów pochłaninia.
Luksusowa linia wygłuszająca Luxor
Produkt ten jest zarówno absorberem, jak i kreatywnym wykończeniem wnętrz. Wykorzystywanym do jego produkcji surowcem jest niepalna pianka melaminowa, umieszczona w eleganckiej ramie i przykryta kolorowym materiałem, transparentnym akustycznie.
W zależności od mocowania może być traktowany jako pochłaniacz przestrzenny, lub jako płaska mata wygłuszająca. Linia Luxor obejmuje dwa kształty, które mogą być dowolnie łączone na sufitach i ścianach, dając możliwość niepowtarzalnej i eleganckiej aranżacji.
Sufity akustyczne
Najłatwiejszą do aranżacji, jednocześnie największą powierzchnią w każdym pomieszczeniu jest sufit. Konstrukcja standardowego sufity podwieszanego, dzięki pustce powietrznej, dobrze radzi sobie z najbardziej uciążliwymi niskimi częstotliwościami. Dzielimy je na segmentowe i jednorodne. Pierwsze są to płyty układane w stelażu w konstrukcji standardowego sufity segmentowego, drugie natomiast montowane są bez pozostawienia śladu instalacji, dlatego ich największą zaletą jest estetyka. Oba warianty charakteryzują się wysokim współczynnikiem pochłaniania oraz wykończeniem zmiennym w zależności od dokładnego przeznaczenia produktu.
Rozwiązania akustyczne
Kluczem do prawidłowej akustyki w pomieszczeniu jest odpowiednie dobranie adaptacji.
Firma Epufloor, której jedną ze specjalności jest właśnie akustyka pomieszczeń, oferuje kompleksowe podejście, jeżeli chodzi o adaptacje akustyczne. W zakres usług wchodzi m.in. pomiar hałasu, również na stanowisku pracy, pomiary czasu pogłosu, modelowanie przestrzeni, pozwalające uzyskać optymalny układ ustrojów akustycznych (wyznaczenie miejsc, gdzie powinny znaleźć się panele pochłaniające, pułapki basowe, czy dyfuzory).
Bazując na doświadczeniu naszych specjalistów służymy pomocą, pomagając Państwu odzyskać codzienny komfort akustyczny.