Podłoga pływająca czy mata akustyczna pod panele?

wyciszyć mieszkanie
Jak wyciszyć mieszkanie i zapewnić sobie chwilę spokoju?
23 października 2019
Jak wyciszyć mieszkanie w Warszawie i żyć w komforcie
Wyciszenie pomieszczenia w Warszawie
29 listopada 2019
Podłoga pływająca czy mata akustyczna pod panele

Co wybrać, aby skutecznie wygłuszyć podłogę w mieszkaniu? Podłogę pływającą czy matę akustyczną?

Masz już dość tego, że sąsiadka kolejny raz zwraca Ci uwagę na zbyt głośne przesuwanie mebli w Twoim mieszkaniu? W końcu, musiałeś zrobić to przemeblowanie, aby nowa komoda dla Twojego dziecka zmieściła się obok łóżka. A może sąsiad znowu narzeka, że podczas ostatniego przyjęcia, panie w szpilkach tupały zbyt głośno? Przecież, nie będziesz kazał swoim gościom, aby zdejmowali buty przed wejściem i chodzili boso. Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby sąsiedzi nigdy więcej nie narzekali na hałasy dobiegające z Twojego mieszkania? Odpowiedź jest bardzo prosta- należy zadbać o profesjonalne wygłuszenie podłogi w swoim mieszkaniu przy użyciu podłogi pływającej bądź maty akustycznej! 

Izolacja akustyczna- podłoga pływająca

Wszelkie dźwięki uderzeniowe, związane z  tupaniem, stukaniem, spadaniem przedmiotów czy przesuwaniem mebli można wygłuszyć za pomocą odpowiednich technik izolacji akustycznej podłogi. Najskuteczniejszym sposobem jest skonstruowanie podłogi pływającej, która polega na elastycznym oddylatowaniu wylewki od konstrukcji budynku poprzez użycie izolacji pionowej i poziomej. Kluczowym zagadnieniem jest dobór materiału izolacyjnego, który powinien być trwale elastyczny i przenosić obciążenia wynikające z ciężaru wylewki. Zazwyczaj, jest to całopowierzchniowa mata akustyczna lub specjalistyczne przekładki akustyczne o dobrze wyczuwalnej w dłoniach elastyczności. Maty są wyjątkowo łatwe w montażu, gdyż można je ciąć nożem, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. W przypadku przekładek niezbędna jest już wiedza eksperta, która pozwoli na opracowanie całego systemu. Materiał izolacyjny może być wykonany z granulatu gumowego, korkowego lub pianek.

W pierwszym kroku, należy rozłożyć warstwę poziomą oraz warstwę pionową maty izolacyjnej na stropie. Następnie, otrzymaną nieckę, która powinna być wcześniej zabezpieczona folią, należy wypełnić wylewką. Takie zabezpieczenie powinno być jak najbardziej szczelne, aby beton nie miał możliwości przedostania się pod folię- na maty. W przypadku mat chroniących od dźwięków przenoszonych przez podłogę, niezwykle istotne są dwa parametry. Pierwszym z nich jest ∆ Lw, czyli przyrost izolacyjności od dźwięków uderzeniowych (mierzony w dB). Im wyższy jest ten współczynnik, tym produkt ma lepsze właściwości izolujące. Drugim parametrem jest sztywność dynamiczna, czyli s’ (mierzona w NM/ m³).

Elastyczna mata pod warstwę wykończeniową podłogi

Drugim skutecznym sposobem jest zastosowanie elastycznej maty pod warstwę wykończeniową podłogi (np. Mata Sylcer). Jest to rozwiązanie, które pozwala na zredukowanie dźwięków uderzeniowych bez konieczności robienia gruntownego remontu i kucia wylewki. Istotną zaletą takiej maty jest to, że bezpośrednio na nią możemy przykleić np. płytki ceramiczne. Proponowane rozwiązania składają się w 100% z granulatu gumowego, korkowego lub z ich mieszanki. Ich użycie jest niezwykle proste- wystarczy gotowe arkusze lub rolki rozwinąć na istniejącej wylewce. Taką matę można dokleić, bądź też nie. Należy jednak pamiętać, że lepszą izolacyjność akustyczną zapewnia mata, która nie jest przyklejona trwale klejem do podłoża. Następnie, na matę należy ułożyć warstwę wykończeniową. Podobnie jak w przypadku rozwiązań stosowanych dla podłóg pływających, maty pod warstwę wykończeniową również opisuje parametr ∆ Lw. Im większy jest ten współczynnik, tym produkt ma lepsze właściwości izolujące.


Komentarze są wyłączone.