Sufity

1Izolacja akustyczna sufitu – dźwięki uderzeniowe, czy dźwięki powietrzne?
Brak komfortu akustycznego „na suficie” może być spowodowany niewystarczającą jego izolacyjnością od dźwięków powietrznych i/lub uderzeniowych. Różnica między dźwiękiem powietrznym, a uderzeniowym to ośrodek, w którym rozchodzi się energia akustyczna. W obu przypadkach elementy budynku poruszają się w skali niewidocznej dla ludzkiego oka, działając jak membrana głośnika pobudzająca do drgań powietrze. Drgające powietrze dociera do naszego ucha jako hałas pochodzący od sąsiadów.

Dźwięki powietrzne
W tym przypadku nośnikiem energii (fali) jest powietrze. Drgające powietrze w pomieszczeniu nadawczym uderza w podłogę (sufit sąsiada z dołu), wprawiając ją w drganie. Drgający sufit pobudzi do drgań powietrze w pomieszczeniu odbiorczym, które dotrze do ucha i zostanie „zamienione” w słyszany dźwięk.

Dźwięki uderzeniowe
Dźwięki uderzeniowe rozchodzą się wewnątrz struktury materiału i rozpływają się we wszystkich kierunkach, pomiędzy elementami budynku, jeśli tylko napotkają sztywne połączenie. Jednocześnie wprawiają w drganie element budynku, który z kolei pobudza do drgań opływające go powietrze. Drgające powietrze trafia do ucha, które „zamieni” je na słyszany dźwięk.
2Z jakich elementów składa się izolacja akustyczna sufitu oferowana przez Epufloor?
W związku ze złożoną naturą zjawiska zbyt małej izolacyjności sufitu, systemy izolujące akustycznie od Epufloor składają się z wielu elementów. Każdy z nich odgrywa swoją rolę i wszystkie składają się na końcowy efekt. A są to:

  • Elastyczne wieszaki akustyczne dedykowane do konkretnego obciążenia, o znanej częstotliwości rezonansowej pod obciążeniem. Istotne jest, aby mocowanie sufitu do konstrukcji budynku było tylko poprzez wieszaki, które powinny zostać odpowiednio rozmieszczone w zależności od geometrii pomieszczenia i wykorzystanych materiałów. Dzięki temu, elastomery, które są w nich umieszczone zapewnią optymalną wibroizolację pomiędzy stropem bazowym, a nowo powstałym sufitem.
  • Trwale elastyczna dylatacja obwodowa (taśmy elastyczne z granulatu gumowego).
  • Płyty o strukturze tzw. kanapki akustycznej (sandwich) wyprodukowane i testowane wyłącznie jako izolacje akustyczne. Głównym elementem jest w nich mata z włókien gumowych o wysokiej gęstości 700 kg/m3, zapewniająca masę w fizycznym układzie tłumienia.
  • Odpowiedni układ warstw, m in. wypełnienie z wełny poliestrowej (brak emisji pyłu i formaldehydu), a także podwójne płytowanie GK.

Jednak nie tylko materiały i akcesoria montażowe decydują o uzyskanym efekcie zwiększenia komfortu akustycznego. Profesjonalny montaż zgodny ze sztuką akustyki budowlanej ma kapitalne znaczenie. Gwarantujemy, że ekipy przez nas polecane wykonają pracę w 100% zgodną z zaleceniami akustyki budowlanej.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.
3Czy jesteście w stanie zagwarantować skuteczność i na jakim poziomie?
Jesteśmy w stanie zagwarantować, że zarówno rozwiązanie jak i materiały, których używamy są najwyższej jakości, a montaż jest wykonywany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Zagwarantowanie konkretnej izolacyjności, czy też konkretnego przyrostu izolacyjności możliwe jest tylko po wykonaniu normowych badań stropu przed montażem (na ich podstawie oszacujemy parametry izolacji i przegrody po jej zamontowaniu) i wykonaniu normowych badań po montażu (weryfikacja wyników). Najlepiej badania zlecić zewnętrznej firmie wyspecjalizowanej w ich wykonywaniu.

Zazwyczaj jednak nasi klienci są najlepszym źródłem informacji, jeżeli chodzi o główną przyczynę przenoszenia się dźwięku. Nawet profesjonalne badania akustyczne nie wskażą bowiem, która z przegród przenosi najwięcej dźwięku. Do miernika (czyli mikrofonu pomiarowego) dociera dźwięk pochodzący ze wszystkich przegród jednocześnie. W związku z tym badania akustyczne wykażą, że problem istnieje, nie wykażą jednak co go powoduje, czy będzie to sufit, czy któraś ze ścian.
Niemniej jednak, nasi klienci najczęściej w wywiadzie potrafią wskazać, czy dźwięk dochodzi bezpośrednio z sufitu, czy z którejś ze ścian i to ta powierzchnia, w celu poprawy komfortu akustycznego, powinna być obudowana w pierwszej kolejności. W większości przypadków, jeżeli problemem są sąsiedzi bezpośrednio nad nami, sufit staje się epicentrum rozchodzącej się fali dźwiękowej, co oznacza, że zdecydowana większość energii fali przekazywana jest właśnie przez sufit, a jego odpowiednia izolacja pozwoli odciąć się od hałasu. Przenoszenie boczne w takim przypadku (zazwyczaj!) jest wartością ułamkową, której nie będziemy finalnie odczuwać.
4Jaką grubość ma izolacja akustyczna sufitu oferowana przez Epufloor?
Kompletna izolacja na stelażu krzyżowym ma grubość około 14 cm. Jeśli chcesz zobaczyć z jakich elementów się składa – kliknij tutaj.
5Czy można zamówić usługę z profesjonalnym montażem?
Oczywiście. Co do zasady, gorąco zachęcamy do skorzystania z profesjonalnego montażu. Nie musi to być ekipa polecana przez nas, ale musi to być ekipa wyspecjalizowana i doskonale świadoma zasad akustyki budowlanej. Korzystając z rekomendowanych przez nas ekip masz pewność, że materiał zostanie użyty zgodnie z przeznaczeniem i poszanowaniem wszelkich zasad akustyki budowlanej.
6Czy mogę sam (lub z moją ekipą) wykonać izolację i kupić same materiały?
Tak. Zmierz, oszacuj ilość potrzebnego materiału. Najmniejszą jednostką, którą można u nas kupić jest 1 sztuka lub 1 rolka. Nadmiar materiału, który nie został rozpakowany i nadaje się do ponownej odprzedaży – można do nas odesłać. Jeśli jego stan pozwala na dalszą odsprzedaż – zwrócimy odpowiednią kwotę pieniędzy (nie zwracamy kosztów transportu, odsyłka na własny koszt klienta). Pamiętaj, że oferujemy pomoc w doborze, który w przypadku sufitów dotyczy optymalnego rozmieszczenia wieszaków akustycznych.
7Ile trwa montaż i czego, w odniesieniu do zakresu prac, mogę oczekiwać?
Na długość czasu trwania montażu (oraz cenę montażu) ma wpływ wiele czynników, ale bez wchodzenia w szczegóły można założyć, że dziennie jesteśmy w stanie zamontować około 10 m2 izolacji ściennej lub 10 m2 izolacji sufitowej.

Możesz oczekiwać, że prace zostaną wykonane czysto, starannie i z poszanowaniem zasad akustyki budowlanej.
8Po co jest wizja lokalna?
Wizja lokalna ma na celu zebranie wszelkich informacji, które pozwolą przygotować precyzyjną wycenę. Przede wszystkim zmierzenie przegród, ustalenie potrzebnej ilości materiału, a także wszelkie uwarunkowania organizacyjne i logistyczne, które mają istotny wpływ na długość trwania montażu. Wizja lokalna nie jest badaniem akustycznym.