Izolacja akustyczna stropu drewnianego- analiza przypadku

Wibroizolacja - hałas uderzeniowy w budynkach
Wibroizolacja – hałas uderzeniowy w budynkach
20 sierpnia 2021
Izolacja akustyczna pod płytki ceramiczne lub kamienie
22 maja 2023
Izolacja akustyczna stropu drewnianego- analiza przypadku

Stropy drewniane to elementy, które charakteryzuje bardzo niska izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych, i uderzeniowych. Jeden z inwestorów kamienicy w Toruniu, zwrócił się do naszej firmy z zadaniem o dobranie możliwie najlepszej izolacji akustycznej. Stop drewniany w kamienicy, wyjściowo składał się z drewnianych belek i płyty OSB, a poziom jego hałasu uderzeniowego wynosił 91dB. Jakie rozwiązanie zaproponowaliśmy? O tym w niniejszym artykule!

1 → Jak dobrać najlepsze rozwiązanie do izolacji akustycznej stropu drewnianego?

Na samym początku należy zacząć od badań doborowych. Wykonaliśmy in-situ testy proponowanych przekrojów podłogowych i zmierzyliśmy ich izolacyjność od dźwięków uderzeniowych. Użyliśmy do tego stukacza młotkowego oraz miernika. W przekrojach z wylewką rolę wylewki pełniła prefabrykowana płyta betonowa. 

Wybrane wyniki zilustrują poniższe zestawienia:

2 → Izolacja akustyczna stropu drewnianego- analiza wyników oraz instalacja

Z otrzymanych wyników widać, że umieszczenie izolacji akustycznej pod wylewką (płytą dociskową) kapitalnie wpływa na otrzymane wyniki poziomu hałasu uderzeniowego (generowanego stukaczem młotkowym). Do montażu wybrano materiał Isolgomma Rewall 28R, ze względu na ograniczenie grubości całej podłogi, a także ze względu na oczekiwaną poprawę izolacyjności od dźwięków powietrznych. Instalacja materiału Isolgomma Rewall 28R została przeprowadzona zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji instalacji.

3 → Izolacja akustyczna stopu drewnianego- badania poinstalacyjne

Badania poinstalacyjne przeprowadzono w pomieszczeniach z wylaną i wysuszoną wylewką. Zmierzono poziom hałasu uderzeniowego.

Badany przekrój:

  • Wylewka betonowa – 50mm
  • Isolgomma Rewall 28R – 28mm
  • OSB – 30mm
  • Belki drewniane                                       
Z otrzymanych wyników, możemy zauważyć, że poziom hałasu uderzeniowego: L’nw(C1) = 53,9 (-1) dB, co jest wynikiem spełniającym minimalne wymagania normy PN-B-02151 i oczekiwaniem lepszym niż ten zmierzony na próbce wielkości 50×50 cm podczas badań doborowych.

Reasumując, po przeprowadzonych badaniach udało nam się dobrać rozwiązanie, które w znaczący sposób wpłynęło na poprawę izolacyjności akustycznej stropu drewnianego. Jeśli borykasz się z podobnym problemem i szukasz najlepszych rozwiązań, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 

Napisz do nas

    Rodzaj problemu (wymagane)

    Komentarze są wyłączone.