Wygłuszenie podłogi w domu może znacznie poprawić komfort mieszkania w nim, szczególnie gdy jest to dom piętrowy. Dzieci bawiące się w swoich pokojach na piętrze potrafią zachowywać się niezwykle głośno. Generują one dźwięki uderzeniowe, powodowane przez spadające przedmioty, tupanie czy przesuwanie mebli. Takie dźwięki potrafią doskonale zakłócić ciszę i spokój w innych pomieszczeniach w całym domu.
Wszystkie materiały i rozwiązania wygłuszające podłogę warto wybrać już na etapie projektu budowy domu. Dobrze zaplanowane działania i odpowiednio dopasowane produkty pozwolą na skuteczną izolację akustyczną. W tym temacie, zdecydowanie liczy się jakość materiału, a także jego profesjonalny montaż, dlatego warto pozostawić go specjalistom.
Prawidłowe techniki izolacji akustycznej podłogi mogą znacznie zredukować wszelkie dźwięki uderzeniowe przemieszczające się po konstrukcji budynku.
Pierwsza metoda jest skuteczniejsza, ale wymaga wykonania gruntownych prac remontowych. Podłogę pływającą tworzy się w tym przypadku poprzez stworzenie niecki z wykorzystaniem izolacji pionowej i poziomej. Następnie niecka wypełniana jest wylewką, która w żadnym punkcie nie styka się bezpośrednio z konstrukcją budynku.
Drugie rozwiązanie pozwoli nam zniwelować dźwięki uderzeniowe w już istniejących pomieszczeniach, w których nie chcemy kuć wylewki. Pod warstwą wykończeniową układa się elastyczne maty akustyczne. W tym przypadku również należy pamiętać o obwodowej izolacji pionowej.
W izolacji akustycznej podłogi liczą się dwa parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru materiału. Są to: przyrost izolacyjności od dźwięków uderzeniowych (∆ Lw) oraz sztywność dynamiczna (s’). Im wyższy będzie współczynnik ∆ Lw, tym produkty będą mieć lepsze właściwości izolujące. W przypadku sztywności dynamicznej jest odwrotnie- lepsze właściwości izolujące stanowi niski współczynnik s’. W zależności od wybranej metody dobiera się produkty o różnych parametrach, inne materiały przeznaczone są do zastosowania podwylewkowego, inne bezpośrednio pod warstwę wykończeniową. Izolacja akustyczna podłogi nie musi być gruba, aby właściwie spełniała swoje zadanie. Niektóre produkty zaczynają się już od 3mm grubości. Tak naprawdę, prawidłowe wygłuszenie podłogi zależy od trwałości użytych materiałów oraz jakości wykonania całej instalacji.
Jeśli masz pytania lub chcesz opowiedzieć nam o swoim problemie, napisz komentarz- pomożemy Ci.