Ściany i sufity

 

Ściany

Wygłuszenie ścian wewnętrznych i sufitu

Hałas dobiegający zza ścian przeszkadza nam w wykonywaniu codziennych czynności, a co ważniejsze w odpoczynku. Często, problem ten dotyczy właścicieli mieszkań w bloku, w którym ściany między sąsiadującymi lokalami są zbyt cienkie, zbyt lekkie lub błędnie wykonane. Wtedy zapewnienie sobie odrobiny ciszy i spokoju staje się priorytetem. Poprawa izolacyjności jest jedyną i najlepszą metodą na wygłuszenie ścian wewnętrznych oraz stropu.


Izolacyjność od dźwięków powietrznych

Czym jest ta izolacyjność od dźwięków powietrznych? Fala dźwiękowa uderza w przegrodę (ścianę), wprawiając ją w drganie. Ta wypromieniowuje część energii tejże fali, tworząc niechciany dźwięk powietrzny po drugiej stronie. Ilość “zatrzymanego dźwięku” w przegrodzie to właśnie izolacyjność od dźwięków powietrznych. Można powiedzieć, że przegroda działa jak membrana głośnika. Im jest ona cięższa, tym trudniej jest ją wprawić w drganie. Zatem środkiem do zwiększenia izolacyjności przegrody od dźwięków powietrznych powinno być zwiększenie jej masy, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności.

Oba warunki spełniają systemy wykorzystujące materiały o jak najwyższej gęstości, np. panele z granulatów gumowych (gęstości większe niż 700 kg/m3). Kompleksowe podejście do tematu izolacyjności zapewnia natomiast stosowanie tzw. kanapek akustycznych, dla tłumienia fali dźwiękowej w pełnym spektrum częstotliwości.


2 najczęściej wybierane rozwiązania.

Wśród rozwiązań oferowanych przez naszą firmę znajdują się dwa najczęściej wybierane: gotowy produkt Rewall lub system przedścianki akustycznej, stworzony z oddzielnych materiałów. Oba rozwiązania bazują na ciężkiej płycie z granulatu gumowego, wełnie poliestrowej oraz płytach kartonowo-gipsowych jako wykończenie. W obu przypadkach należy również pamiętać o dylatacji obwodowej oraz, o ile to możliwe, zachowaniu jak największej szczelności.

Produkt Rewall jest niezwykle łatwy, jeżeli chodzi o instalację - wystarczy go przykleić lub przymocować za pomocą kołków do już istniejącej ściany oraz wykończyć karton-gipsem. Całość ma 5,5 cm grubości. System przedścianki składa się kolejno z przyklejonej do istniejącej ściany maty z granulatu gumowego, wełny poliestrowej umiejscowionej w elastycznie posadowionych stelażach oraz dwóch płyt kartonowo-gipsowych, kładzionych na zakładkę i spiętych ze sobą i do stelaży przy pomocy kołków. Ponadto w ofercie posiadamy inne produkty, dzięki którym możemy uzyskać wspomnianą kanapkę akustyczną, czyli połączenie kilku materiałów o różnych gęstościach, co znacząco poprawia izolacyjność akustyczną.


Wykonując izolację akustyczną ścian niezwykle ważne jest, aby używać sprawdzonych produktów tylko najwyższej jakości.

Pamiętaj, że w akustyce liczy się też dokładność wykonania, gdyż często, nawet najmniejsza nieszczelność powoduje znaczną utratę izolacyjności. Warto więc, wygłuszenie ściany i stropu w bloku lub w domu pozostawić specjalistom.