Sufit podwieszany akustyczny- poznaj jego zastosowanie i montaż

Akustyka budowlana- podstawowe pojęcia
Akustyka budowlana- podstawowe pojęcia
12 marca 2020
Maty antywibracyjne pod maszyny przemysłowe
Maty antywibracyjne pod maszyny przemysłowe
8 czerwca 2020
Sufit podwieszany akustyczny- poznaj jego zastosowanie i montaż

Niezawodny system wyciszania pomieszczeń czyli sufit podwieszany akustyczny

Żyjemy w czasach, kiedy coraz częściej zwracamy uwagę na komfort akustyczny. Cenimy ciszę i spokój podczas oglądania filmów czy czytania książek. Niestety w blokach, czy kamienicach, w których większość z nas mieszka bardzo często przeszkadzają nam w tym sąsiedzi. Biegające w pokojach dzieci, puszczana muzyka, która nie zawsze odpowiada naszym gustom, a czasami nawet głośne rozmowy mogą niestety zaburzać każdą chwilę, jaką chcemy spędzić w spokoju w swoim salonie. W takim przypadku jedynym ratunkiem jest zastosowanie akustycznego sufitu podwieszanego. 

Sufity akustyczne i ich zastosowanie

Pozwalają nam odciąć się od niechcianych dźwięków przechodzących przez sufit. Niwelują dźwięki powietrzne, ale również w znaczącym stopniu obniżają dźwięki uderzeniowe. Dzieje się tak, ponieważ dzięki konstrukcji akustycznego sufitu podwieszanego otrzymujemy powierzchnię odseparowaną od konstrukcji budynku. Całkowicie pozbywamy się drgań przenoszonych do tej pory tą drogą.

Konstrukcja sufitu akustycznego

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie wszystkich elementów wchodzących w skład systemu akustycznego sufitu podwieszanego: specjalistycznych wieszaków akustycznych, dylatacji obwodowej, odpowiednich materiałów budowlanych. Pominięcie niektórych produktów lub podmienienie ich na tańsze odpowiedniki, które wydają nam się poprawne, mogą okazać się skuteczne tylko w założeniu. W wyniku błędów mogą pojawić się mostki akustyczne na łączeniach systemu z konstrukcją budynku lub efekt pudła rezonansowego wewnątrz całego sufitu podwieszanego. Takie niedopatrzenia niestety wpływają na efekt końcowy akustycznego sufitu podwieszanego i mogą spowodować nawet pogorszenie sytuacji.

Wymagania dotyczące montażu

Minusem jest obniżenie pomieszczenia o co najmniej 10 cm (w przypadku konieczności zastosowania konstrukcji krzyżowej ok. 15 cm), jednak tylko zastosowanie wszystkich elementów akustycznego sufitu podwieszanego przyniesie oczekiwany efekt. Gdybyśmy chcieli jedynie nakleić maty akustyczne, stosowane do izolacji, bez zastosowania wieszaków akustycznych, dociążylibyśmy trochę strop, ale ten zazwyczaj jest już na tyle masywny, że samo dociążenie nie będzie wystarczające. To, co sprawdza się w przypadku ścian, które z założenia są często lżejsze, może nie wpłynąć na izolacyjność sufitów.

Zobacz jak robią to nasi specjaliści

Akustyczny sufit podwieszany prezentowany w filmiku jest rozwiązaniem standardowym, budowanym w bloku z wielkiej płyty. Nie jest to jednak jedyne możliwe zastosowanie. Na stropach drewnianych i legarach również można zastosować akustyczny sufit podwieszany. Różnica polega na zastosowaniu innych wieszaków akustycznych, które montuje się po bokach legarów, zasada ich działania pozostaje taka sama.

System akustycznego sufitu podwieszanego nie jest najprostszym rozwiązaniem, jest jednak jedynym skutecznym, które pozwoli nam uzyskać komfort akustyczny w naszych domach. 

Z uwagi na wiele składowych warto jednak skonsultować się z profesjonalistami, zanim zdecydują się Państwo na zakup materiałów. Nasi specjaliści z działu Epufloor Akustyka chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania, zarówno z fizycznego punktu widzenia, opisując skuteczność rozwiązania, jak i praktycznego, doradzając, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas wykonywania izolacji akustycznej.

Komentarze są wyłączone.