Szkoła podstawowa w Warszawie, biuro w Łodzi. Jeden problem – echo

Wibroizolacja pomieszczeń w Gdańsku
Wibroizolacja pomieszczeń w Gdańsku
19 grudnia 2019

Szkoła podstawowa w Warszawie, biuro w Łodzi. Jeden problem – echo

Szkoła podstawowa w Warszawie, biuro w Łodzi.

Komfort akustyczny bez echa i pogłosu

Echo, a właściwie pogłos (pojęcia te często są mylone w potocznym użyciu) jest nieunikniony w każdym pomieszczeniu. Poprzez czas pogłosu określa się, jak dźwięk rozchodzi się w pomieszczeniu, czy to biurowiec w Łodzi, klasy lekcyjne w Warszawie, czy sale. Zupełny brak pogłosu jest niemożliwy, chyba, że znajdujemy się w komorze bezechowej, ale trzeba wiedzieć, że czas pogłosu na odpowiednim poziomie pozwala nam zachować komfort akustyczny.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po ośmiu godzinach w pracy jesteś lekko poddenerwowany, dlaczego w restauracji nie możesz swobodnie porozmawiać, a na meczu zrozumieć spikera, nawołującego do dopingu? Wszystkie te problemy mogą mieć jeden wspólny mianownik – zbyt długi czas pogłosu. Wpływa on na pogorszenie się zrozumiałości mowy, co często właściciele lokali chcą naprawić zwiększając głośność muzyki lecącej w tle. W efekcie prowadzi to do tego, że słowa są niezrozumiałe, a hałas spotęgowany. Można by było temu zaradzić poprzez dobór odpowiedniej adaptacji akustycznej. Ponadto problem zbyt dużego czasu pogłosu i idącego za tym zwiększonego hałasu powoduje rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Obecnie najczęściej mamy z nim do czynienia w szkołach, gdzie dzieci generują już i tak wysokie poziomy dźwięku, oraz w przestrzeniach typu open space, których jest coraz więcej w dużych, rozwijających się miastach, tj. Łódź.

Zalecenia, a prawo w kontekście pogłosu

Od niedawna odpowiednia adaptacja akustyczna powinna być stosowana nie tylko ze względu na poprawienie komfortu. W kontekście regulacji prawnych, na początku 2018r. uprawomocniła się tzw. norma pogłosowa (PN-B 02151-4) mówiąca, jakie parametry akustyczne powinny być w pomieszczeniu o danym przeznaczeniu. Określa ona, jaki maksymalny czas pogłosu (często mylonych z pojęciem echo) powinien panować w szkole podstawowej, przestrzeni typu open-space, salach szpitalnych czy lokalach użytkowych.

Jak walczyć ze zbyt długim czasem pogłosu?

Do kontroli pogłosu stosowane są porowate materiały pochłaniające. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, możliwości zagospodarowania znajdujących się w nim powierzchni oraz preferencji estetycznych wybierane są produkty na bazie sprasowanej wełny mineralnej, pianki melaminowej, oraz poliuretanowej. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia miejsca, w których umieszczane są materiały pochłaniające, mogą się różnić. Inaczej będzie zaadaptowane kino domowe, gdzie łatwo jest zdefiniować miejsca pierwszych odbić, inaczej sala konferencyjna, gdzie łatwo możemy określić miejsce, w których siedzą słuchacze, ciężej jest jednoznaczne określenie źródła, jeszcze inaczej klasa lekcyjna w szkole podstawowej, gdzie często panuje chaos, nie tylko w kontekście akustyki. 

Czasami jednak takie produkty nie wystarczają, warto wtedy zainwestować w profesjonalne pomiary czasu pogłosu oraz symulację komputerową, przedstawiającą parametry akustyczne w danym pomieszczeniu. Na ich podstawie można dobrać specjalistyczne elementy pochłaniające konkretne, newralgiczne częstotliwości. 

Nasza firma oferuje zarówno same produkty pozwalające walczyć ze zbyt długim czasem pogłosu, jak i pomiary akustyczne, projekt adaptacji akustycznej oraz wykonanie zaproponowanego rozwiązania. Naszym atutem jest działanie kompleksowe, od początku do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
photo of
Epufloor Akustyka
akustyka@epufloor.com
Kopcińskiego 77
Lodz , Łódź , 90-033 Polsce
42 678 70 45

This hCard created with the hCard creator.