Echo w pomieszczeniu- uzyskaj komfort akustyczny

Wibroizolacja pomieszczeń w Gdańsku
Wibroizolacja pomieszczeń w Gdańsku
19 grudnia 2019
Wyciszenie mieszkania od sąsiada z boku
Wyciszenie mieszkania od sąsiada z boku
28 lutego 2020
Zlikwiduj echo w pomieszczeniu i uzyskaj komfort akustyczny

Szkoła w Warszawie, biuro w Łodzi- wspólny problem echo w pomieszczeniu

Echo w pomieszczeniu, a właściwie pogłos (pojęcia te często są mylone w potocznym użyciu) jest nieunikniony. Poprzez czas pogłosu określa się, jak dźwięk rozchodzi się w pomieszczeniu. Nie ma różnicy, czy jest to biurowiec w Łodzi, klasa lekcyjna w Warszawie, czy sala. Zupełny brak pogłosu jest niemożliwy, chyba, że znajdujemy się w komorze bezechowej. Ale trzeba wiedzieć, że czas pogłosu na odpowiednim poziomie pozwala nam zachować komfort akustyczny.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po ośmiu godzinach w pracy jesteś lekko poddenerwowany? Dlaczego w restauracji nie możesz swobodnie porozmawiać, a na meczu zrozumieć spikera, nawołującego do dopingu? Wszystkie te problemy mogą mieć jeden wspólny mianownik – zbyt długi czas pogłosu. Wpływa on na pogorszenie się zrozumiałości mowy, co często właściciele lokali chcą naprawić zwiększając głośność muzyki lecącej w tle. W efekcie prowadzi to do tego, że słowa są niezrozumiałe, a hałas spotęgowany. Można by było temu zaradzić poprzez dobór odpowiedniej adaptacji akustycznej. Ponadto problem zbyt dużego czasu pogłosu i idącego za tym zwiększonego hałasu powoduje rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Obecnie najczęściej mamy z nim do czynienia w szkołach, gdzie dzieci generują już i tak wysokie poziomy dźwięku, oraz w przestrzeniach typu open space, których jest coraz więcej w dużych, rozwijających się miastach, tj. Łódź.

Zalecenia, a prawo w kontekście pogłosu

Od niedawna, odpowiednią adaptację akustyczną stosuje się nie tylko ze względu na poprawienie komfortu. W kontekście regulacji prawnych, na początku 2018r. uprawomocniła się tzw. norma pogłosowa (PN-B 02151-4). Mówi ona, jakie parametry akustyczne powinny być w pomieszczeniu o danym przeznaczeniu. Określa też, jaki maksymalny czas pogłosu (często mylonych z pojęciem echo) powinien panować w szkole, przestrzeni typu open-space, salach szpitalnych czy lokalach użytkowych.

Jak walczyć ze zbyt długim czasem pogłosu?

Do kontroli pogłosu stosuje się porowate materiały pochłaniające. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, możliwości zagospodarowania znajdujących się w nim powierzchni oraz preferencji estetycznych można wybrać produkty na bazie sprasowanej wełny mineralnej, pianki melaminowej, oraz poliuretanowej. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia miejsca, w których umieszczane są materiały pochłaniające, mogą się różnić. Inaczej będzie zaadaptowane kino domowe, gdzie łatwo jest zdefiniować miejsca pierwszych odbić, inaczej sala konferencyjna, gdzie łatwo możemy określić miejsce, w których siedzą słuchacze, ciężej jest jednoznaczne określenie źródła, jeszcze inaczej klasa lekcyjna w szkole podstawowej, gdzie często panuje chaos, nie tylko w kontekście akustyki. 

Czasami jednak takie produkty nie wystarczają. Warto wtedy zainwestować w profesjonalne pomiary czasu pogłosu oraz symulację komputerową, przedstawiającą parametry akustyczne w danym pomieszczeniu. Na ich podstawie można dobrać specjalistyczne elementy pochłaniające konkretne, newralgiczne częstotliwości. 

Nasza firma oferuje zarówno same produkty pozwalające walczyć ze zbyt długim czasem pogłosu, jak i pomiary akustyczne, projekt adaptacji akustycznej oraz wykonanie zaproponowanego rozwiązania. Naszym atutem jest działanie kompleksowe, od początku do końca.

Czy Ty też zauważyłeś ten problem w swoim pomieszczeniu? Powiedz nam o tym w komentarzu.

Komentarze są wyłączone.