Czy ma sens izolacja akustyczna 1 pokoju ?

Podłoga pływająca czy mata akustyczna pod panele
Podłoga pływająca – wszystko co musisz wiedzieć
5 stycznia 2021
Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada ?
Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada ?
8 kwietnia 2021
Czy ma sens izolacja akustyczna 1 pokoju

Przy planowaniu modernizacji akustycznej przegrody mieszkania należy przeanalizować możliwe drogi przenikania hałasu do modernizowanego mieszkania. Dźwięk przedostaje się bezpośrednio przez przegrody (ściany, podłogi i sufity) oraz istnieje tzw. „przenoszenie boczne”, czyli zjawisko polegające na „omijaniu” przez dźwięk przegrody i przenoszeniu się poprzez połączenia z innymi elementami budowlanymi.

epufloor akustyka

Widać więc, że izolowanie pojedynczej przegrody ma sens. Z reguły przenoszenie boczne stanowi niewielki ułamek słyszanego hałasu. W celu maksymalizacji efektu należy przemyśleć izolowanie przegród, poprzez które zachodzi przenoszenie boczne.

Jakich materiałów używać?

Materiały, których użyjemy do budowania izolacji akustycznej powinny spełniać wymagania techniczne i fizyczne kwalifikujące je jako izolacje akustyczne (nie termiczne!), a parametry materiałów powinny być potwierdzone wynikami z testów akustycznych wykonanymi w oparciu o normy branżowe.

Często proponowane kompletne rozwiązanie składa się z wielu elementów – wielu materiałów. Usuwanie niektórych z nich spowoduje pogorszenie jakości działania izolacji, po prostu niektóre drogi przenoszenia dźwięku pozostaną otwarte.

Nowoczesne rozwiązania izolacji akustycznej swoją złożonością mocno odróżniają się od „tradycyjnie” proponowanych. Tutaj różnica w złożoności w pełni odzwierciedla różnicę w skuteczności.

Materiał i rozwiązanie izolacji akustycznej powinno być także dobrane do rodzaju hałasu, z którym mamy do czynienia – rozróżniamy dźwięki powietrzne i materiałowe.

Czy można samemu montować?

Systemy izolacji akustycznych proponowane przez producentów, projektantów i dystrybutorów izolacji akustycznych (nie termicznych!) mogą być skomplikowane w montażu, ale przy zachowaniu porządku i pełnego asortymentu elementów i akcesoriów da się je zamontować samemu. Co więcej są materiały i systemy akustyczne, które są dedykowane dla samodzielnego montażu i technologia wskazana przez producenta minimalizuje możliwość popełnienia błędu. Przy nieco bardziej skomplikowanych realizacjach (niewielka ilość miejsca na izolację, przechodzące rury, załamania ścian) lepiej skorzystać z siły fachowej, by cieszyć się komfortem akustycznym.

Dane identyfikacyjne inwestycji z filmu:

Miasto: Łódź

Ulica: Łęczycka

Obiekt: Budynek wielorodzinny

Projekt: Izolacja akustyczna podłogi i ścian mieszkania

Komentarze są wyłączone.