Wibroizolacja – hałas uderzeniowy w budynkach

Taśma akustyczna i wygłuszająca
Taśma akustyczna i wygłuszająca
12 lipca 2021
Izolacja akustyczna stropu drewnianego- analiza przypadku
Izolacja akustyczna stropu drewnianego- analiza przypadku
10 września 2021
Wibroizolacja - hałas uderzeniowy w budynkach

Wibroizolacja – hałas uderzeniowy w budynkach

Ograniczenie hałasów uderzeniowych w budynkach, jest tematem bardzo szerokim i trudnym. Wymaga on bowiem indywidualnej analizy danego obiektu, która pozwoli na dobranie najlepszej metody ochrony. Jedną z coraz częściej stosowanych jest tzw. wibroizolacja akustyczna. Jak wygląda ona w praktyce? O tym w poniższym artykule!

Czym jest wibroizolacja?

Wibroizolacja to szereg działań, których zadaniem jest wytłumienie drgań. Izolacja drgań jest niezbędnym działaniem prewencyjnym, które zapobiega negatywnym skutkom, które wpływają na nas jak i również na maszyny ( ich prawidłowe działanie) czy konstrukcje. Wibroizolacja pomaga zwiększyć komfort użytkowanych lokali i wyeliminować przenoszenie się wstrząsów od uporczywych sąsiadów. Ponadto, zastosowanie tego patentu, chroni również przed przenoszeniem innych hałasów i dźwięków.

Jaki produkt do wibroizolacji wybrać ?

Wybór produktu zależny jest od źródła hałasu. Możemy wyróżnić więc trzy drogi, którymi przenika hałas i drgania w budynkach mieszkalnych:

·        Z góry (sufit)

·        Z dołu( podłoga)

·        Z boku ( ściany)

W przypadku hałasów uderzeniowych, kojarzą nam się one głównie z podłogą, a zatem to właśnie ten element przede wszystkim należałoby poddać izolacji akustycznej.

Na rynku istnieje wiele produktów, które mogą ją znacząco poprawić. Nasza firma w swoim asortymencie posiada wiele rodzajów mat wibroizolacyjnych, które sprawdzą się do tego najlepiej. Charakteryzuje je bardzo duża elastyczność, dzięki której pomimo małej grubości można uzyskać bardzo dobre współczynniki tłumienia. 

Maty akustyczne nadają się pod podłogi pływające, na wylewki o dużych grubościach, a nawet na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Materiał ten stosuje się najczęściej pod wylewkę, jako główny element podłogi pływającej. Nie przeszkadza tutaj równoczesne stosowanie ogrzewania podłogowego. Poza rozwiązaniami podwylewkowymi, w ofercie produktów Isolgomma można znaleźć również maty przeznaczone do stosowania bezpośrednio pod warstwy wykończeniowe. Pozwalają one poprawić izolacyjność od dźwięków uderzeniowych na już istniejącym obiekcie bez konieczności wykonywania generalnego remontu. Dedykowane są dwa rodzaje – do podłóg drewnianych i drewnopochodnych oraz do wykończenia z ceramiki i kamienia. Dlatego bez względu na to czy posadzka w Twoim domu jest w stanie surowym, bądź też znajduje się na niej już jakiś materiał, nasza firma sprosta wszystkim oczekiwaniom, zwiększając komfort Twojego lokum.

A co w przypadku gdy dźwięk uderzeniowy dochodzi z góry ?

Na to również mamy rozwiązanie! Często przyczyną hałasu jest nasz sąsiad z góry. W takim przypadku, możliwości są dwie. Albo Wasz sąsiad zajmie się izolacją akustyczną swojej podłogi, albo Wy swojego sufitu. Na opcję pierwszą przeważnie nie mamy co liczyć, dlatego należy poddać izolacji akustycznej swój sufit. Ważne jest, żeby w systemie tym wykorzystać wszystkie niezbędne, służące do wibroizolacji elementy. Żaden sufit podwieszany nie będzie spełniał swojego zadania, jeżeli nie wykorzystamy wieszaków akustycznych z wbudowanymi wibroizolatorami oraz trwale elastycznej dylatacji obwodowej. Dzięki tym produktom unikamy powstawania mostków akustycznych, czyli drgania ze stropu bazowego nie przeniosą się na nowo podwieszony sufit. Istotne jest również to, co podwieszamy – dobrze, kiedy wykorzystujemy co najmniej dwa produkty o mocno zróżnicowanej gęstości. Możemy to uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wybranie gotowych kanapek akustycznych marki Isolgomma. System akustyczny należy finalnie wykończyć podwójną płytą g-k tak, aby wizualnie nie odbiegał od tradycyjnego sufitu.

Reasumując, w zależności od źródła hałasów uderzeniowych, możemy wybrać różne metody wibroizolacji. Jeśli zastanawiasz się, która z nich będzie najlepsza, serdecznie zapraszamy do kontaktu! W swoim teamie posiadamy grono specjalistów, którzy o wibroizolacji wiedzą wszystko, a co za tym idzie, w profesjonalny sposób pomogą rozwiązać Twój problem, poprzez szczegółowe przedstawienie i  dobór odpowiedniego produktu.

Napisz do nas

    Rodzaj problemu (wymagane)


    Komentarze są wyłączone.