Wyobraź sobie, że wracasz do domu zmęczony po ciężkim dniu w pracy. Siadasz na kanapie, zamykasz oczy i cieszysz się, że w końcu uda Ci się trochę odpocząć. Może posłuchasz nowej piosenki ulubionego zespołu albo obejrzysz film? Nic z tych rzeczy, bo właśnie sąsiadka z mieszkania obok zaczyna kłócić się ze swoim mężem, ich dziecko płacze, a pies co drugie słowo szczeka. Niestety, w takich warunkach, nie dasz rady zrobić nic z tego co przed chwilą zaplanowałeś. A co gdybyś mógł wyciszyć swoje mieszkanie i zabezpieczyć je przed niepożądanym hałasem? Zastanawiałeś się kiedyś jak to zrobić? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł do końca. Dowiesz się, że nie jest to sytuacja bez wyjścia.
Wygłuszenie mieszkania jest skutecznym sposobem na zapewnienie sobie odrobiny prywatności, komfortu i spokoju. Hałas dobiegający zza ścian przeszkadza nam w wykonywaniu codziennych czynności, a co ważniejsze w odpoczynku. Często, problem ten dotyczy właścicieli mieszkań w bloku, w którym ściany między sąsiadującymi lokalami są zbyt cienkie, zbyt lekkie lub błędnie wykonane. Poprawa izolacyjności jest jedynym sposobem na wygłuszenie mieszkania i ścian wewnętrznych. W ostatnim czasie, na rynku pojawiło się wiele bardzo efektywnych rozwiązań w tym obszarze.
Bardzo efektywnym rozwiązaniem jest ścianka o grubości 7,5 cm, która składa się z trzech warstw. Pierwszą z nich jest izolacja akustyczna w postaci ciężkiej maty z granulatu gumowego (produkt), którą montujemy na styk bezpośrednio na istniejącą już ścianę. Następnie, konstruujemy stelaż z profili aluminiowych. Mocujemy go, przy zastosowaniu taśmy dylatacyjnej po obwodzie, do ścian stykających się z izolowaną ścianą. Stelaż wypełniamy wełną poliestrową (produkt), która zapewnia lepszą skuteczność niż wełna mineralna, a przy tym jest niepyląca. W ostatnim kroku, całość zakrywamy dwoma płytami kartonowo- gipsowymi. Jest to końcowa warstwa, która będzie widoczna dla użytkownika.
Kolejnym rozwiązaniem jest gotowy produkt Rewall (produkt). Składa się on z tych samych warstw, co opisywany wyżej system (ciężkiej płyty z granulatu gumowego, wełny poliestrowej oraz płyty gipsowo – kartonowej), ale dzięki zastosowanym technologiom produkcyjnym pozwala uzyskać taką samą skuteczność przy zmniejszeniu grubości do zaledwie 4 cm. W przypadku ścian montaż jest niezwykle łatwy – wystarczy, przy zachowaniu dylatacji obwodowej, przykleić produkt do istniejącej ściany, a następnie dołożyć drugą warstwę płyty gipsowo – kartonowej.
Pamiętaj, aby zawsze wybierać dobre materiały i nie mylić produktów pochłaniających, takich jak pianki akustyczne, z materiałami poprawiającymi izolacyjność. W akustyce liczy się też jakość wykonania, gdyż często, nawet najmniejsza nieszczelność powoduje znaczną utratę izolacyjności. Warto więc, wygłuszenie ściany w bloku lub w domu pozostawić specjalistom. Ty natomiast, będziesz mógł zastanowić się, jaki film obejrzysz jako pierwszy w swoim świeżo wygłuszonym mieszkaniu.